Mít účet v malé nebo velké bance? Toť otázka

Dívka s peněziV posledních několika letech jsme svědky toho, jak vznikající malé banky ukrajují ze zákaznického koláče velkým bankám zákazníky. Pokud přemýšlíte nad změnou banky, pak vás určitě bude zajímat tento článek.

Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rozdíly mezi malou a velkou bankou jsou poměrně značné. Rozdíly najdeme jak v cenách, tak i ve spektru nabízených služeb. Malé banky jsou velmi levné, na druhou stranu nenabízí téměř žádné služby navíc (každá banka má trochu jinou nabídku služeb). Dokonce určité banky nenabízí ani základní funkcionalitu, o které u velké banky vůbec nepřemýšlíme, protože jí bereme jako standard. Takovou drobností, která však umí potrápit, je nemožnost mít více platebních karet pro jeden účet. A už vůbec není samozřejmostí, že budete mít společný účet s někým jiným, třeba s manželem či manželkou. Stejně tak na pojištění platební karty můžete většinou zapomenout. O nemožnosti personalizace platebních karet se nemá ani smysl moc rozepisovat. Zkrátka, pokud si zřídíte více účtů, tak se připravte na to, že se může stát, že budete mít v peněžence 5 stejných platebních karet. Jsou to drobnosti, avšak je dobré o nich vědět, protože umí dost potrápit. Není se tak čemu divit, když chytřejší lidé, používají malé banky spíše jako průtokové, aby si snížili poplatky na minimum. Na druhou stranu, malé banky jsou často téměř zcela zdarma, takže se není čemu divit. Jen je škoda, že si nejde připlatit za krapítek ucelenější nabídku služeb.

A co velké banky. Ty nabízí široké portfolio služeb, v kterém se vyzná a aktivně využívá jen malé procento lidí. Pokud se plánujete o své finance více zajímat, tak nabídku velkých bank určitě oceníte. Jde přes ně investovat jak do podílových fondů, tak třeba i do akcií. Není to sice příliš výhodné, ale jde to, a to je zejména pro investiční začátečníky velmi příjemná pomoc. Platební karty jdou pojistit, domluvit si kontokorent, svůj design karet, zřídit si devizový účet, virtuální platební kartu pro bezpečnou platbu na internetu a mnoho užitečných funkcí. Na druhou stranu, za tyto služby si bohužel v ČR musíte patřičně zaplatit. Alespoň, že malé banky pomohly snížit přemrštěné a často absurdní poplatky bankám.

Takže, který druh banky si vybrat?

Odpovíme alibisticky – to záleží na vás. Pokud od svého účtu nechcete nic víc, než obyčejnou platební kartu a k ní i minimum služeb, případně, chcete-li svůj účet používat pouze jako průtokový, tak je pro vás malá banka ideální. Některé dokonce nabízí i různé formy relativně výhodného spoření, takže proč ne. Na druhou stranu, pokud vyžadujete plnokrevné služby, pak jedině u velké banky. Autor článku to dělá tak, že má jak účty u malých bank, tak i u těch velkých.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..