Jak koupit akcie?

Figurka na grafuAkcie, magické slovíčko, při jehož vyslovení se nejeden zatetelí radostí a v očích se mu objeví symbol dolaru, podobě jako tomu bylo u strýčka Skrblíka. Jenže, jak se vlastně takové akci kupují?

Než se pustíte do nákupu akcií

Před nákupem vám doporučujeme nejprve si koupit nějakou chytrou knihu o akciích. Mohu-li vám doporučit, pořiďte si knihu, o které sám Warren Buffet napsal, že je nejlepší ze všech. Jedná se o knihu s názvem Inteligentní investor. Je dražší, za to však opravdu skvělá. On totiž finanční trh je hodně složitý a akcií existuje velmi mnoho, přičemž každý typ akcie se chová úplně jinak. Nicméně, tím, že čtete tento článek tak máte v úmyslu si pravděpodobně koupit nějaký ten český, nebo zahraniční blue chip, což jsou akcie firem, které jsou více méně stabilní a dá se s nimi obchodovat dlouhodobě. V ČR by se daly za blue chip akcie považovat akcie ČEZu, které nesmí chybět v portfoliu snad žádného českého „akcionáře“, protože ČEZ pravidelně a zatím i spolehlivě vyplácí každý rok dividendy. Jejich vyplácení pravidelně vzbouzí pozornost nejednoho novináře. Ze zahraničních pak uveďme akcie Filip Moris (budoucnost asi moc dobrou nemají, přeci jen se tlačí na to nekouřit), Coca-Cola, McDonald’s, Intel, nebo třeba Procter & Gamble Co., aneb zadečky dětem bude potřeba utírat i v budoucnu. No určitě máte nějakou svou představu o tom, jaké chcete koupit akcie, takže se o tomto dále nebudu rozepisovat. Pokud vás něco zajímá, napište to do komentářů pod článek.

Dále, velmi vám doporučuji navštívit nějaký z výukových kurzů, které jsou v případě FIO banky zdarma. Před pár lety jsem je absolvoval a musím říci, že do začátku jsou opravdu skvělé a nutné. Finanční trh je opravdu složitý. Mimo to, se na kurzu dozvíte třeba to, že za každý nákup se platí nějaká částka a že zběsilé nakupování akcií nemá smysl.

A ještě, nechcete-li někam chodit, nebo číst knihy, pak si alespoň vyzkoušejte nějaký z investičních simulátorů, kterých je na internetu hodně. Asi nejznámější je Plus500, kde si můžete vyzkoušet obchodovat s virtuálními penězi na pozadí skutečných dat, takže rychle získáte přehled o svých schopnostech. Je to jen však na vás.

Jak se vlastně nakupují akcie?

Docela jednoduše. Musíte si vybrat svého brokera, přes kterého budete akcie nakupovat. K tomu si musíte u brokera otevřít, nebo zaregistrovat svůj účet. Začínáte-li, pak je asi nejjednodušší navštívit FIO banku, v které podepíšete komisionářskou smlouvu. Výhoda je, že automaticky získáte v průběhu jedné návštěvy vše co budete potřebovat (účet pokud u FIO, pokud ho nemáte, registraci na RM-SYSTEMu, komisionářskou smlouvu aj.). Takže krátce po registraci můžete na webu FIO banky kupovat určité akcie dle libosti. Samozřejmě, že nemusíte využívat FIO banku, a můžete zkusit jiné ať už české nebo zahraniční brokery, avšak začínáte-li, a neplánujete hned kupovat nějaké složité zahraniční finanční produkty, tak opravdu nemá žádný smysl začínat jinde.

Máte-li dotazy klidně se ptejte v komentářích pod článkem.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..