Jaký je rozdíl mezi inkasem a trvalým příkazem?

smutná žena u PCInkaso a trvalý příkaz se na jednu stranu mohou zdát podobné, ale není tomu tak. Každý z nich má svůj specifický účel. Abyste pochopili rozdíly mezi nimi, je potřeba si nejprve přesně říci co každý termín vlastně znamená.

Co je to trvalý příkaz?

Trvalý příkaz vy sami zadáváte nejčastěji ve svém internetovém bankovnictví. Jedná se o takový platební příkaz, který se vykování opakovaně, to jest periodicky, ve stanoveném cyklu. Přičemž parametry, to jest částka, variabilní symbol, konstantní symbol, popis platby, nebo třeba číslo účtu příjemce, jsou pevně nastaveny vámi. Prostě, když chci posílat pravidelně alimenty manželce, tak v internetovém bankovnictví nastavím, že se každý patnáctý den v měsíci se má odeslat 2.000,-Kč na účet na účet 123456/1234 bez variabilního a konstantního symbolu, jen s popisem Alimenty.

Co se to inkaso?

Inkaso není trvalý příkaz. Je to taková forma platby, kdy řeknu bance, že si konkrétní firma může do mnou nastavené výše, v určitém intervalu strhnout z mého účtu nějaké peníze, které budou odeslané na konkrétní předem známý účet. Běžně se takto platí nájem, elektřina, plyn, telefony apod. Například, firma Opička&Banánek s.r.o. je virtuální operátor, který mi jednou měsíčně posílá fakturu za mobilní telefon. Abych se nemusel každý měsíc připojovat do banky a pracně tam zadávat platební příkaz, tak v internetovém bankovnictví nastavím inkaso, v kterém uvedu, že zmíněná firma si může jednou měsíčně strhnout částku, jenž nesmí přesáhnout 1.000,-Kč, a která bude odeslaná na účet 23456789/2345. Firmě Opička&Banánek s.r.o. pak řeknu, že jsem nastavil v bance inkaso v jejich prospěch s limitem 1.000,-Kč. Firma si tak bude strhávat pravidelně peníze. Pokud bude faktura na částku přesahující 1.000,-Kč, dostanu od firmy informaci o tom, že byla vystavena faktura na vyšší částku, kterou pak musím uhradit sám.

1 komentář u „Jaký je rozdíl mezi inkasem a trvalým příkazem?“

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..