Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

iPhone a platební kartaPro pochopení rozdílu je asi nejlepší vysvětlit si jednotlivé termíny. Nebojte, nic složitého to není, i když kreditní karta se může zdát poměrně komplikovaná.

Co je to kreditní karta?

Kreditní karta je úvěrová karta s nastaveným stropem, ze které můžete opakovaně čerpat různé částky do maximální výše zůstatku na kreditní kartě. Ke kreditní kartě máte bankovní účet, který slouží pouze ke splácení vašeho dluhu, přičemž peníze můžete bance vrátit buď sami, a to i po částech, nebo si banka sama z vašeho účtu bude strhávat každý měsíc určité částky. Nepříjemnou vlastností kreditní karty je to, že na ní jsou poměrně vysoké úroky a nemalé poplatky za vedení účtu. Na druhou stranu, pokud peníze vrátíte zpravidla do 20 dnů, tak úroky neplatíte. Pozor však na to, že tento termín se nevztahuje na výběry z bankomatu. Příklad. Máte kreditní kartu od banky na 20.000,-Kč. Tyto peníze můžete buď vyčerpat najednou, nebo po částech. Třeba si koupíte pračku za 10.000,-Kč, kterou zaplatíte kreditní kartou. V tu chvíli dlužíte bance 10.000,-Kč. Pokud je vrátíte v bankou stanoveném čase, neplatíte úroky z půjčky. Pokud tento termín přesáhnete, musíte je uhradit, nebo si je banka bude strhávat sama z vašeho účtu, tím se mimo jiné bude snižovat váš dluh a zároveň si budete moci půjčit zas o trochu více peněz. Každopádně v tuto chvíli si ještě můžete, nebo také nemusíte, z karty vzít 10.000,-Kč. O opakované půjčce se hovoří jako o revolvingovém úvěru.

Co je to debetní karta?

Debetní karta je vaše karta k běžnému účtu, na které peníze buď máte, nebo nemáte. To co tam máte, můžete utratit. Na rozdíl od účtu ke kreditní kartě, kde nemůžete dělat téměř vůbec nic, můžete s účtem k debetní kartě dělat mnoho různých věcí.

jaký je mezi nimi rozdíl?

Velmi jednoduchý. Na debetní kartě máte své peníze, zatímco na kreditní kartě máte peníze od banky, které, pokud si je vezmete musíte vrátit.

Potřebujete poradit? Zeptejte se v komentářích pod článkem.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..