Jak začít podnikat bez peněz? Zkuste bootstrapping

Začínat podnikat od nuly je velmi náročné a rozhodně to není pro každého. Nicméně, pokud nemáte připravené na podnikání žádné peníze, nebo někoho kdo by do vás investoval, moc možností vám stejně nezbude, než začít s nulou na podnikatelském účtě.

„Denholm: Pánové, když jsem zakládal Reynholm Industries měl jsem pouze dvě věci. Sen a 6 milionů liber. – ze seriálu IT Crowd“

Bootstrapping jako životní filozofie

Bootstrapping v jednoduchosti řečeno znamená ořezání zbytečných finančních výdajů, které efektivně neprodukují peníze. Dle slov Kiyosakiho se jedná o zbytečné investice, které v krysím závodě vám neustále podrážejí nohy (hezké auto, krásná kancelář, drahý mobil, dovolená v zahraničí, nový počítač apod.). Pro dost lidí je tato metoda podnikání, kdy kupujete pouze jen nezbytné věci pro podnikání a veškeré vydělané peníze reinvestujete zpět v podniku dost náročná.

Do bootstrappingu také patří vyšší míra riskování, respektive nebudování zadních vrátek a ani jiných padáků, 100% nasazení, využívání všech příležitostí a učení se za běhu. Investory oblíbené podnikatelské plány nejsou při této metodě často vůbec zpracovávány. Prostě se vrhnete s nadšením do podnikání a jedete co to dá. V této fázi rozvoje podniku se také neřeší žádné manažerské „zbytečnosti“. To přijde v případě úspěchu časem.

Nic se nemá přehánět

V momentě kdy váš podnik dost rozkvete, a budete-li mít slušné zisky, není vždy nutné dále na bootstrappingu trvat. Stali by se z vás skrblíci, kteří si nechají pro korunu koleno vrtat, a to ne vždy prospívá businessu. Zaměstnanci takového celoživotního bootstrapera jsou nespokojeni, protože na nich až příliš moc šetří.

Rada pro začínající podnikatele, kteří plánují opustit zaměstnání a začít podnikat. V začátku podnikání vám banka moc peněz, pokud vůbec, nepůjčí. Proto si sežeňte úvěr pro podnikání ještě před samotným podnikáním, nebo začněte podnikat během zaměstnání a snažte se vytvořit na svém bankovním účte co největší pohyb peněz. Banky pravidelně vyhodnocují bonitu klientů a tak pokud bude na vaše podnikatelském účtě vidět nějaký cashflow, a budete-li mít na daňovém přiznání nějaký zajímavější obrat, máte mnohem vyšší šanci na nějaký výhodnější a větší úvěr.

O začátcích podnikání napsal Kiyosaki skvělou knihu s názvem „Co máte vědět, než začnete podnikat„, v které mimo jiné popisuje bootstrapping, byť ho tak přímo nenazývá. Knihu vám vřele doporučuji. Sám jsem jí přečetl jedním dechem.

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..