Elektronická evidence tržeb, šikana nebo dobrá věc?

big dataPřed několika dny byla poslanci schválena tzv. elektronická evidence tržeb (EET), která je dalším z kroků ministra financí, který si od toho slibuje vyšší příjmy do státní pokladny. To se části podnikatelů samozřejmě nelíbí. A to ani ne protože by se jednalo o nějaká podvodníky, kterým se takto komplikují podvody, ale protože se zavedením EET jsou pro ně spojeny jak počáteční, tak i následné náklady. Je totiž potřeba mít neustále připojení k internetu, speciální pokladnu a pokladní tiskárnu. Navíc podnikatele čekají další náklady spojené s placením programových licencí, internetového připojení, servisu pokladen aj., což prodej zejména u menších obchodníků komplikuje. A nejenom jim. Také budoucí prodejci si budou muset pečlivěji naplánovat své podnikání, které bude zatěžováno EET.

Je to šikana nebo evoluce?

Označovat EET jako šikanu není moc dobré. Je to jen snaha optimalizovat daně bez nutnosti jejich navyšování. Navíc EET funguje i v dalších státech a jak praxe ukázala, má to svá pozitiva. Pro stát samozřejmě. EET je tedy nutné spíše brát jako formu evoluce výběru daní. Totiž v současné době se díky fenoménu big data, začínají analyzovat kompletní dostupná data, která se dříve neanalyzovala, respektive analyzovala, ale jen jejich část. Tudíž si i ministerstvo financí dnes může dovolit zpracovávat online v reálném čase veškeré finanční toky. A proč taky ne. Z evropských fondů a dotací se v ČR postavilo mnoho datových center, které nemají žádné využití, tedy alespoň prozatím. Proč toho tedy nevyužít? Mimo to, prostě žijeme v době, která shromažďuje čím dál více dat od uživatelů, které se dále zpracovávají a vyhodnocují. Takže dříve či později bude mít stát téměř dokonalý dohled nad svými ovečkami. Berte tedy EET jako další krok v digitalizaci našeho života. A co se týče bezpečnosti, tak zde je to jako jinde. Ano je to nebezpečné a napadnutelné hackery aj. záškodníky. S tím však nejde nic dělat. Nežijeme na stromech, ale v digitální době. No a že není technicky možné udělat 100% bezpečný software, tak s tím se už nějak musíme naučit žít.

Závěr je asi takovýto. EET je normální evoluční krok, odpovídající 21. století. Ze začátku budou podnikatelé nerudní vůči zavádění EET, ale časem si každý zvykne, tak jako si všichni zvykli na datové schránky apod. Navíc ve finále díky automatizaci bude i účetnictví mnohem jednodušší. Tedy pro ty slušné podnikatele. Ti ostatní, si zas nějaké ty cestičky, jak obejít systém, najdou. Jediné, co je problém, jsou účtenky samotné. Ty se totiž nebudou slosovávat, tak jako je tomu jinde. Následkem toho nebudou zákazníci účtenky požadovat a obchodníci se tak budou moci ptát jako doposavad, „s účtenkou nebo bez“. To je asi to nejhloupější na českém EET. Totiž vypadl nejdůležitější článek jinak dobrého systému. Penězů/loterie lačný zákazník.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..